KĄ REIŠKIA LAIKRODŽIŲ PAVADINIMAI?

KĄ REIŠKIA LAIKRODŽIŲ PAVADINIMAI?

6252
16
DALINTIS

1541 metais pačios griežčiausios protestantizmo atmainos – kalvinizmo įkūrėjas Žanas Kalvinas savo pasekėjams, t.y., visiems Šveicarijos miesto Ženevos gyventojams uždraudė nešioti brangenybes. Būtent nuo tada laikrodžiai ir tapo tikros prabangos ženklu – nes juos Kalvinas tiesiog užmiršo įtraukti į draudžiamų aksesuarų sąrašą…

Galbūt todėl Šveicarija ir yra neatsiejama nuo laikrodžių. Belieka tik išsiaškinti, ką reiškia jų pavadinimai.

AUDEMARS PIGUET – gizeliui  Jules-Louis Audemarsui buvo vos 23 metai, kai vienoje laikrodžių manufaktūroje jis sutiko 21 metų amžiaus pameistrį Edward-Auguste Piguet. Tai įvyko  1875 metais. Jie taip susidraugavo, kad po keliolikos metų, įvaldę laikrodžių gamybos amatą, įkūrė savo bendrą kompaniją.

BAUME&MERCIER  – Baume šeima buvo jau nuo seno buvo laikrodžių gamintoja, tačiau tikrosios sėkmės sulaukė, kai joje pradėjo dirbti meistras Paul Mercier, netrukęs tapti kompanijos dalininku.

BLANCPAIN – Jehan-Jacques Blancpain įkurta kompanija gamina laikrodžius nuo 1735 metų. Garsėja kaip sudėtingiausių pasaulyje laikrodžių gamintoja. Niekada negamino nei skaitmeninių, nei kvarcinių laikrodžių. Kiekvieną „Blancpain“ laikrodį gamina atskiras meistras. Per metus jų išleidžiama vos 10  tūkstančių vienetų.

BREITLING – 1884 metais įkurtai kompanijai pavadinimą suteikė Leonas Breitlingas.

BREGUET – 1775 metais Paryžiaus laikrodininkas Abraham Louis Breguet išrado turbijoną. Kompanijos klientais buvo karalius Liudvikas XVI, o Marija Antuanetė užsakė „Breguet“ pagaminti laikrodį su visomis tuo metu žinomomis technologinėmis funkcijomis – chronografu, termometru, kalendoriumi ir pan. Kompanija užsakymą įvykdė, tiesa, praėjus 34 metams po Marijos Antuanetės egzekucijos.

CARTIER –  juvelyrinių dirbinių kompanija „Cartier“ savo kelią į pasaulinę šlovę pradėjo 1856 metais, kai jos parduotuvėje keletą brangių menkniekių įsigijo princesė Matilda, tolima Napoleono Bonaparto palikuonė. Iškart po to Louis-Francois Cartier kartu su savo sūnumi Alfredu atidarė parduotuvę Londone ir tapo angliškųjų, prancūziškųjų ir ispaniškųjų monarchijų tiekėjais. „Cartier“ gaminius mėgo ir Rusijos imperatorius Nikolajus II. Iki pat XX amžiaus pradžios „Cartier“ užsiiminėjo tik senų laikrodžių restauracija, kol pradėjo gaminti savus. Pirmieji pradėjo masiškai gaminti rankinius laikrodžius.

CASIO – japonas Tadao Kašio pavadino  1946 metais įkurtą kompaniją savo pavarde. Kompanija išgarsėjo savo gaminamais kalkuliatoriais, kurių soleinodų technologija tapo apie 1980 metus pradėtų gaminti kvarcinių laikrodžių pagrindu.

CHOPARD – Louis-Ulysse Chopardui 1860 metais buvo vos 24 metai, kai jis pradėjo savo karjerą laikrodžių versle.

CITIZEN – angliškai „pilietis“. Taip pavadinti 1924 metais pradėti gaminti japoniški laikrodžiai turėjo pabrėžti jo savininkų pilietiškumą ir visuomeninę savimonę.

FESTINA – šis pavadinimas pavadinimas kilęs nuo lotyniško 1920 metais įkurtos kompanijos devizo “Festina lente” (“Skubėk lėtai”).

GIRRARD PERREGAUX –vokiečių laikrodininkas Constant Girrard taip mylėjo savo žmoną Marie Perregaux, jog ją vedęs  1856 metais, pridėjo ir jos vardą prie savo kompanijos pavadinimo.  Ši kompanija pirmoji pasaulyje sukūrė ir ištobulino rankinio laikrodžio idėją.

JAEGER LeCOULTRE – kompaniją 1833 metais įkūrė LeCoultre šeima.  1902 metais paryžietis laikrodininkas Edmondas Jaegeris joje užsakė pagaminti savo sukurtus ypač plonus kišeninių laikrodžių korpusus. Netrukus bendradarbiavimas pavirto kompanijų susijungimu.

IWC – šios trys raidės yra žodžių  “International Watch Company” (angl. – “Tarptautinė laikrodžių kompanija”) abreviatūra.  Šios kompanijos gamintą laikrodį nešioja ir Giedrius Drukteinis. Originalų, beje, ne klastotę.

FRANCK MULLER – šios kompanijos įkūrėjas Franckas Mulleris yra gimęs 1958 metais.

LONGINES – laikrodininkas Ernestas Francillonas įsigijo žemės sklypą, vietiniu vakarų Šveicarijos dialektu vadinamą “Les Longines” (“ilgi, siauri rėžiai”), kuriame 1866 metais pastatė savo laikrodžių gamyklą.

MAURICE LACROIX – deja, nebuvo jokio asmens, turėjusio tokį vardą ir pavardę – šis skambus junginys buvo sukurtas rinkodaros tikslams.

MONTBLANC – pavadinimas kilęs nuo Monblano kalno Alpėse.

MOVADO – 1881 metais įkurta kompanija pavadinta esperanto kalbos žodžiu, reiškiančiu “judesys”.

ORIS – taip vadinasi upelis, tekantis pro Šveicarijos miestą Holšteiną, kuriame stovi šios kompanijos gamykla ir būstinė.

ULYSSE NARDIN – Ulysse Nardinas jau nuo 1846 metų gamino jūrinius matavimo prietaisus.

PANERAI – 1860 metais Italijoje įkurta kompanija nešioja Giovanni Panerai pavardę.

PATEK PHILLIPE – imigrantas iš Lenkijos-Lietuvos Antoni(as) Norbertas Patekas laikrodžius pradėjo gaminti dar 1839 metais, ir vėliau prie jo prisijungė laikrodininkas Adrien Phillipe, berakčio laikrodžio mechanizmo išradėjas.

PIAGET – 1874 metais kompaniją įkūrė Georges Piaget.

RADO – šio prekės ženklo pavadinimas yra kilęs nuo lotyniško žodžio “Rotundus“, reiškiančio „apvalus“. Kas yra gana keista, žinant, kad visi „Rado“ laikrodžiai yra keturkampiai…

RAYMOND WEIL  – 1976 metais atsiradusios kompanijos įkūrėjas Raymondas Weilas dar gyvas ir sėkmingai jai tebevadovauja.

ROLEX – egzistuoja kelios šio 1915 metais atsiradusio pavadinimo kilmės versijos. Viena, buvo siekiama sukurti pavadinimą, lengvai ištariamą visomis kalbomis. Antra, jis kilęs nuo prancūzų kalbos termino  “Horlogerie exquise”, reiškiančio “tikslus laikas”. Trečia, kompanijos įkūrėjas šitą pavadinimą tiesiog susapnavo.

SEIKO – japonų kalboje šis žodis turi kelias reikšmes: “minutė”, “tikslus” bei “sėkmė”.

SWATCH – dauguma žmonių mano, kad šis pavadinimas yra kilęs nuo žodžių „Swiss Watch“ (angl. – „Šveicariškas laikrodis“). Tačiau kompanijos įkūrėjas Nicholas Hayekas tvirtina, kad pavadinimas reiškia „Second Watch“ (angl. – „Antras laikrodis“). Būtent „antrojo laikrodžio“ idėja – laikrodžio, skirto poilsiui bei sportui padarė šį ženklą įžymiu jau tolimais 1983 metais.

TAG Heuer – Edouard Heuer 1860 metais įkurtą kompaniją 1985 metais įsigijo „Formula One“ bolidų korpusų gamintoja „Techniques d’Avant Garde” (TAG).

VACHERON CONSTANTIN –vienas prestižiškiausių Šveicarijos laikrodžių gamintojų skaičiuoja savo istorija nuo 1755 metų, kai kompanijos įkūrėjas Jacquess-Mark Vacheron stojo dirbti pameistriu į vieną laikrodžių manufaktūrą. Jo laikrodžiais žavėjosi ne tik Napoleonas, bet ir abi jo žmonos. Dabartinį pavadinimą kompanija gavo tik XIX amžiuje, kai jos dalininku tapo verslininkas Francois Constantin.

TISSOT – 1853 metais kompaniją įkūrė Charles-Felicien Tissot. Būtent ši kompanija 1971 metais pagamino pirmąjį pasaulyje plastmasinį laikrodį (beje, pagamino taip pat ir pirmąjį iš akmens).


16 KOMENTARAI

 1. Puikus straipsnis!
  Tačiau norėčiau pataisyti Jus dėl TAG. TAG niekada negamino bolidų korpusų, o su Formule 1 ji yra susijusi tuo, kad jai priklaso dalis garsiosios McLaren komandos.

 2. man labiausiai patiko IWC vardo paaiškinimas:) Visur nurodoma kilmė, bet čia kilmė liko neaiški, nes nepasakyta iš kur kilo pavadinimas International Watch Company, bet svarbiausia naujiena – kas nešioja tą laikrodį:) Ar reikia suprasti, kad GD davė pavadinimą International Watch Company?:))) Patingėjai paieškoti p. Giedriau:)

 3. Vaidai tinka?:
  IWC – šios trys raidės yra žodžių “International Watch Company” abreviatūra. Bangladeše gyvenęs šaltkalvis International Watch šeštą valandą žiūrėdamas į saulę sugalvojo gaminti laikrodžius. Žodelis Company yra sunaus vardas. Taip atsirado IWC.

 4. Andriau, nesupratau, kodėl “delfiškas”? Perskaičius straipsnį liko neatsakytas vienas klausimas, iš kur kilo pavadinimas “International Watch Company”? O kad šio pavadinimo trumpinys IWC, tai tikrai nieko nepaaiškina, tokiu būdu galiu paaiškinti visus pavadinimus, pvz.: PP yra Patek Philipe agreviatūra, VC – VACHERON CONSTANTIN, ar jums nuo to aiškiau?:)
  Atsižvelgiant į Rokio paaiškinimą, tai galima pamanyti, kad visi pavadinimai taip kilę:)

 5. Pirmiausia labai malonu rasti straipsni apie laikrodzius, kad jau ir Lietuvoje p-radejo dometis ir vertinti si nuostabu aksesuara, bet su siuo straipsniu reiketu dar dirbti dirbti ir dirbti, nes jis toks mokyklinis kazkoks, sumesti tie pavadinimai, labai ribota info, galima buvo siek tiek ir pasistengti. sugrpuoti pagal lygius, ar kainas tuos laikrodziu, nes kas nelabai ismano apie laikrodzius, tai kalbant kompanijoje, kas dev Patek’us gali leptelt , kad jo japoniski tikslus casio nuostabiai papildo jo individualuma…galima butu pamineti ir zymiausius laikrodzius tu kompaniju, pvz : sky moon ir t.t.
  Jusu tinklapio filosofija juk ir skirta isaukleti skoninga, gudru, isislaivinusi apsisvietusi vyra:) Sekmes .

 6. Žaviuosi sudėtingais laikrodžių mechanizmais. Patčių brangiausių laikrodžių kaina sudaro iš esmės firmos vardas. Technologiškai sudėtingi laikrodžiai nebūtinai brangiausi.
  Automatiniai ir mechaniniai laikrodžiai lyginant su kvarciniais nėra tikslesni. Be to mechanini laikrodi reikia prisukti, o automatinį pastoviai nešiot ant rankos, kad prisisuktu automatiškai arba prisukinet kaip mechanini. Nenešiojant ant rankos, ilgiausiai tokie laikrodžiai veikia 72 val. Kvarciniai tikslesni, tačiau jiems keisti reikia baterija. Baterija laiko apie 1-2metus. Kad nereikėtų keitinėt baterijos, Seiko pasiūlė kinetinį mechanizmą, kur laikrodyje bateriją pakrauna kaip ir automatiniuose laikrodžiuose nuo rankos judesio svyruojanti švytuoklė. Taip įkrautas laikrodis gali atlaikyti vidutiniškai iki 4mėn.
  Kiti gamintojai kaip Casio ir Citizen pasiūlė nuo saulės pakraunama baterija. Citizen pavadino eco drive, casio – tough solar. Nuo saulės įkrautas laikrodis, nenešiojamas ir paliktas visiškoj tamsoj gali veikti iki pusės metų. Tai išties daug, įvertnus tai, kad vargu ar laikrodis bus kada labai ilgai paliktas visiškoj tamsoj. Taip pat pastarieji gamintojai pasiūlė dar didesnį tikslumą, kurio šveicariški automatiniai laikrodžiai tik gali pasvajoti. Tikslumas 1s paklaida per 100 metų. Tai pasiekima radijo bangomis valdant laikrodį. Radijo bangomis valdoma Casio pavadino wave ceptor, o kadangi pasaulyje Casio išdėstė 6 bokštelius, siunčiančius radijo signalus – multiband 6. Šešis kartus per dieną toks laikrodis gaudo radijo signalus ir patikslina laiką. Lietuvai artimiausias bokštelis Frankfurte Vokietijoje. Kalbant apie casio, be minėtų privalumų casio pasiūlė chronografą, kurio tikslumas 1/1000s. Tai laikrodis casio edifice eqw-m1100. Skirtas formulės 1 lenktynėms. Casio yra red bull comandos rėmėjas. Šiai komandai atstovauja formulės 1 čempionas Sebastian Vettel. Iš casio dar išskirčiau Oceanus linija, kuri yra Casio pasidižiavimas. Mano nuomone, ko gero gražiausias Casio laikrodis ir kartu technologiškai sudėtingas OCW-T1000.

 7. IWC – Šios kompanijos gamintą laikrodį nešioja ir Giedrius Drukteinis. Originalų, beje, ne klastotę. Gal šitą info reikėtų patalpinti rubrikoje – 11 DALYKŲ, KURIAIS TU DIDŽIUOJIES, IR KURIE NIEKAM NEDARO JOKIO ĮSPŪDŽIO???

  P.S. Beje – RADO gamina ir apvalius laikrodžius

 8. Nemaniau, kad laikrodžiai gali būti gaminami visai kitos veiklos gamintojų. Man formulės bolidai ir laikrodžiai atrodo visai nesusijęs gaminys. Labai įdomūs faktai, tik tikrai labai gaila, kad ne visi gamintojai yra aptarti. Nors tikriausiai, kai dabar yra tiek gamintojų, tai aptarti visus yra fiziškai neįmanoma.

Comments are closed.